365 дни от встъпването си в длъжност като областен управител на Русе отчете днес Драгомир Драганов. Освен основните неща, които той и екипът му са свършили през тази една година, той очерта и важните проекти за Русе, по които се работи в момента. Те са свързани с бъдещето на бившата Военна болница, бъдещия Медицински факултет и влака Русе-Букурещ.
„През тази една година с екипа ми работихме да бъдем по-близо до хората и резултатите са налице – оценени сме като една от най-добрите областни администрации в България. Това популяризира Русе и региона където предстои изключително интензивно развитие след влизането ни в Шенген, особено по отношение на връзките ни с Румъния и предстоящото ни приемане в еврозоната“, каза Драгомир Драганов.
Той припомни главните проекти, върху които са работили с екипа на областната администрация – ремонта на Дунав мост, магистралата Русе-Велико Търново, ферибота Русе-Гюргево, пускането на влака „Синия Дунав“. Текущите задачи са били свързани с обезщетенията на собствениците на земи за магистралата – над 1000 преписки, над 3,5 млн лв. изплатени. Драганов коментира, че магистралата се е забавила няколко месеца заради льосовите почви, но предстои дофинансиране от 270 млн. лв. по програма „Джаспърс“ и се надява през 2030 г. да бъде пуснат участъкът Русе-Бяла.

Областният управител се похвали, че е бил извършен одит от МС, който е дал отлична оценка, само с две несъществени препоръки. „Това ни дава самочувствие да работим за развитието на областта, предвид и новото деление с новия Северен район. Ще се стремим Русе да стане център, защото го заслужава, ние сме и граничен град, с връзки с Румъния, а инвестициите и туризмът ще се увеличават“, каза още той.
Интересните са предстоящите няколко основни задачи. Проведена е среща със здравния министър, който се очаква да посети Русе през месец май, по темата за пускане в действие на бившата Военна болница, където от три години е спрян ремонтът. Става дума за частта, която държавата определи да се ползва от РЗИ. „Тя е на 80 процента реновирана, РЗИ трябва да бъде преместено там, както и някои структури на РИОСВ и земеделското министерство, за да може тези институции с общи действия да бъдат на общо място и хората, които ги ползват, да не се разкарват. Условията в момента не отговарят на съвременните изисквания“, коментира Драганов.
Другата задача е свързана с покупко-продажбата на бившия Педагогически институт. „Изчаква се една от университетските болници да вземе лиценз А. Очакванията се това да приключи през месец май и да работим за развитието на Медицинския факултет, който е една от нашите задачи“, каза областният управител.

Той е във връзка с транспортното министерство и по едно предложение, свързано с пускането на влак Русе-Букурещ. Идеята е той да се движи сутрин, обед и вечер, което ще улесни и русенци, които ползват летището на Букурещ. Тъй като българското министерство не разполага с подвижен състав, се водят преговори той да е румънски с техен персонал, а българската страна да поеме част от разходите.
Колкото до ферибота Русе-Гюргево, Драгомир Драганов, че той ще се обезсмисли, ако бъде пуснат след края на ремонта на Дунав мост. В момента, когато има ремонт, в най-натовареното време за 10 минути минават 140-150 коли и 30 тира, тъй като пропускливостта е много добра след влизането ни в Шенген.