Докато спадането на нивото на река Дунав е проблем за корабособствениците и превозваните от тях товари по реката, то тази ситуация е добре дошла за фирмите, които добиват пясък. По принцип тази дейност се извършва с дълбачки, но не всеки разполага с тях, а и трябва обучен екипаж.

Преди години пресъхването на ръкава между брега и остров Люляка се използваше, за да се събира отложеният там пясък на камари и след това да се извозва. В последно време, разрешения за такива дейности не са издавани и за това по-предприемчивите са потърсили други варианти.
Върху плавателна секция е закрепен багер, който със загребваща кофа вади пясък от дъното на реката. Дълбочината, на която могат да оперират, не може да се сравнява с тази на дълбачките. Производителността също доста отстъпва, но е добра опция да добиеш инертен материал.
При използването на булдозери, освен пясъка, се загребва и част от калта и тинята, при което се влошава качеството на пясъка, а оттам и на приложението му впоследствие. Самият пясък, добиван от пресъхващите плитчини, съдържа доста черупки, които също не са добра съставка за здрав бетон. Налага се впоследствие да се извършва допълнителна обработка и пречистване.
Въпросът е да се намери находище с добро качество на пясъка, на сравнително малка дълбочина и да се разполага със съответното оборудване.