Начало Блог Мода от вълна – рокли,шапки,шалове и елечета /ВИДЕО/

Мода от вълна – рокли,шапки,шалове и елечета /ВИДЕО/

0

Изложението „Уикенд туризъм“ в Русе даде възможност на посетителите да се запознаят с различни занаяти, предмети и технологии за тяхната изработка. Мнозина просто минаваха и гледаха, без да търсят информация за представените неща. Решихме да покажем две любопитни дейности и да разкажем малко повече за тях. След първата среща с Георги Корчев и неговия стан, сега е ред на Силвия Стоянова от Варна, която прави мода от плъстена вълна.

„Това, което виждате тук, са т.нар. плъсти. Това е нашата българска дума за изделията и за занаята, а по света е известно като филц. Всъщност това е натурална вълна. Аз работя дамски аксесоари, така че това е фина вълна, австралийско мерино, 18 микрона, 21 микрона. Микронността показва дебелината на влакното, което се използва. Това е много, много по-тънко влакно, отколкото човешкият косъм например“, разказва Силвия Стоянова.

Технологията е изцяло ръчна, като се ползват вода , сапун и две ръце. Пухкавата отначало и движеща се вълна постепенно се сплъстява , докато направи едно здраво платно, което може да е по-тънко или по-дебело в зависимост от това какво се търси като ефект.
„Плъстенето е древна технология, известна по целия свят. В момента има бум на интереса към това, защото носенето на естествени материали е само плюс за човека. Вълната е хипоалергична, дишаща, регулира температурата. Неслучайно навремето нашите баби са носили вълна. Тя прави един въздушен слой към тялото, който в студено време топли, а в топло – охлажда. Шапките от вълна например не наелектризират косата и изглеждаш по същия начин, като я махнеш. Ако вали дъжд, водата се стича по шапката“, обяснява майсторката.
В колекцията й има шалове, които могат да се носят и като официална дреха, както и елеци, които са много харесвани от клиентите, защото нямат размер и могат да се обличат по няколко начина. Освен че са артистични, цветни и меки, топлят гърба и врата.

Трудно ли е да се изработи един шал? „Когато започнах, един шал ми отнемаше 6 часа. В момента съм свалила времето на 3,5 часа, но повече от това не може да се намали. Интересното е, че независимо дали правим малка брошка или шал, рокля или дори сако , всичко се нарежда на плосък шаблон, изцяло се нарежда изделието, след това се декорира и започва процесът на сплъстяването, но тук тънкостта е в това , че вълната се свива само по дължина на влакното. Т.е. предварително се залагат свивки там, където искаме да е вталено, там, където искаме да е по-широко, и така можем да получим едно изделие, в което няма свивки, няма шевове, което може обаче да легне идеално по фигурата“, споделя Силвия Стоянова.
Какво още разказа тя – може да видите във видеото.

НЯМА КОМЕНТАРИ

ОТГОВОРИ

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Exit mobile version