При изключително голям интерес преминава днес инициативата на „Медика“ в Русе, свързана със Световния ден за борба с хипертонията – 17 май. Идеята да бъде открит пункт на площада по време на изложението „Уикенд туризъм“, когато има много хора, даде възможност на голям брой русенци да се възползват от възможността да им бъде измерено безплатно кръвното налягане. Интересът се дължи и на факта, че те можеха да поговорят на място със специалист, да зададат своите въпроси и да получат отговори и насоки за здравето си.

Дежурна сутринта на пункта беше кардиологът в специализираната кардиологична болница „Медика Кор“ д-р Сайфие Црънкова. Тя даде редица практични съвети как хората да се грижат за здравето си, предвид статистиката, която сочи, че 40 процента от българите страдат от артериална хипертония – трайно повишение на артериалното налягане със стойности над 140/90. При болни от захарен диабет и хронично бъбречно заболявания високо е налягането при 130/90, а спешна медицинска помощ трябва да се търси при кръвно над 180/120.

Д-р Црънкова припомни, че високото кръвно е рисков фактор за развитие на мозъчен инсулт, инфаркт на миокарда, сърдечна недостатъчност, ритъмни нарушения.

За да се избегна усложненията, трябва да има редовна профилактика поне веднъж годишно, а при рискови пациенти и по-чесго. Препоръчва се балансирано хранене, повече плодове и зеленчуци, да се избягват захари, мазни пържени храни, да се огранича солта под 5 грама дневно. Хидратацията е много важна, като трябва да се пие вода по 30 милилитра на кг като дневна нужда, да се спрат цигари и алкохол.


Кръвното се мери два пъти дневно – сутрин преди кафе, цигари, лекарства, а вечер преди лягане, на по-доминантната ръка. С наближаване на летния сезон и горещините организмът обичайно се дехидратира и терапиите с лекарства се редуцират.